Social media – poradnik dla NGO
Social media - poradnik dla NGO

Obecność w social media w obecnych czasach wydaje się być czymś naturalnym. Prawie każdy z nas posiada konto na popularnym portalu społecznościowym, za pośrednictwem którego kontaktujemy się ze znajomymi, komentujemy wydarzenia, relacje zdjęciowe i filmowe, obserwujemy interesujące nas społeczności. To od nas zależy jak wiele informacji chcemy upublicznić, czy angażujemy się w akcje i kampanie, czy będziemy raczej biernym obserwatorem tego co się dzieje w sieci. Nabyte w ten sposób umiejętności możemy z powodzeniem wykorzystać w prowadzeniu profilu społecznościowego naszej organizacji. Warto jednak poznać zasady i wskazówki, które pozwolą nam na stworzenie bardziej profesjonalnej i przystępnej oferty social media, która będzie wspierać rozwój naszej organizacji. Co powinniśmy wiedzieć decydując się na aktywne prowadzenie profilu społecznościowego i dlaczego warto?

Zacznijmy od początku.
Po pierwsze social media to idealny sposób na nawiązanie bardziej bezpośredniego i stałego kontaktu z osobami zainteresowanymi działalnością stowarzyszenia, chorymi ich rodzinami, bliskimi oraz innymi organizacjami. Jest to także skuteczne narzędzie promocji organizacji oraz jej aktywności, które nie wymaga nakładów finansowych. Najbardziej popularnymi w naszym kraju portalami social media są niewątpliwie: Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest oraz Google+. Wybór serwisu, na której będziemy najbardziej aktywni, zależy jest od rodzaju działalności, osobistych preferencji i rodzaju treści jakich oczekują odbiorcy działań organizacji. To, ile czasu poświęcisz poszczególnym kanałom, zależy od strategii prowadzenia profilu, czasu jakim dysponujesz oraz osobowości. Nie musisz być aktywny na wszystkich platformach społecznościowych, wybierz jedną lub dwie, którym się poświęcisz i będziesz rozwijać.

Co daje obecność NGO w social media?
Social Media pozwalają zaistnieć organizacjom bez względu na posiadany budżet. Bariera wejścia jest praktycznie zerowa, a ciekawy pomysł może spokojnie konkurować z wysokimi wydatkami na media znanych marek – ma on szansę przebić się do świadomości milionów. W świecie otaczającej nas komercji, natłoku reklam i przekazów czysto konsumpcyjnych, wszelkie działania NGO na starcie są lepiej przyjmowane przez społeczeństwo, w dużo bardziej otarty sposób. Zaletą aktywności w social media jest także to, że działania mogą być z powodzeniem realizowane przez jedną, lub kilka osób, we własnym zakresie. Kolejną przewagą NGO w świecie społecznościowym jest szybkość działania. Dzięki minimalizacji formalności i skróceniu procesów akceptacji, możemy zaoferować natychmiastową publikację pewnych komunikatów i szybko reagować na to co się dzieje, nawet na w trybie relacji „live” – w trakcie ważnych wydarzeń. Co więcej, ciekawy, nietypowy pomysł może przebić się do milionów osób, a mądrze pomyślana i przykuwająca uwagę, nietypowa kampania może w ciągu godzin roznieść się po całym Facebooku i innych serwisach. Niebanalne akcje społecznościowe oprócz zasięgu dotarcia, mogą nam pomóc w znalezieniu sponsorów, darczyńców, którzy chętnie wspierają kampanie szeroko komentowane społecznie.

Skoro już wiemy, ile możliwości niesie za sobą aktywność w social media, przejdźmy do konkretów, czy jak to zrobić. Stosowanie się do prostych zasad może nam znacznie ułatwić pozyskiwanie nowych fanów oraz spowodować rozwój potencjału kanału.

Oto kilka z nich, o które warto stosować w praktyce. 
Ze względu na specyfikę portali społecznościowych, porady podzielone zostały na grupy dedykowane poszczególnym serwisom.

Facebook
1. Zadbaj o to, aby link do Facebooka, Twittera czy innego serwisu był łatwo widoczny na twojej stronie www.
2. Regularnie pisz o misji organizacji, jej osiągnięciach, celach.
3. Pamiętaj, że uwagę czytelników szczególnie przykuwają posty, które zawierają zdjęcia, filmy, linki do ciekawych wydarzeń czy artykułów.
4. Pamiętaj, aby zawsze zamieszczać komentarz lub opis do zamieszczonego zdjęcia czy linku – odbiorcy mogą nie mieć pojęcia, czego dotyczy post, szanuj ich.
5. Po wstawieniu linka – usuwaj z treści posta jego adres html.
6. Twórz wydarzenia na Facebook, zapraszaj fanów i znajomych.
7. Aktualizuj regularnie informacje o ofercie i najważniejszych wydarzeniach twojej organizacji: zajęciach, konferencjach, spotkaniach, szkoleniach, wyjazdach etc.
8. Śledź ważne informacje z kraju i świata będące przedmiotem zainteresowania organizacji oraz pacjentów – publikuj je jako pierwszy!
9. Wskazuj jakie informacje można znaleźć na twojej stronie www, gdzie warto zaglądać, polecaj też inne ciekawe strony.
10. Organizuj kreatywne konkursy – angażujące użytkowników oraz pozwalające na zdobycie nowych fanów.
11. Pisz zwięźle, dziel się interesującymi historiami – liczy się prawdziwość, szczerość.
12. Odpowiadaj na komentarze użytkowników, nie bój się podejmowania dyskusji.
13. Komentuj i lajkuj jeśli chcesz otrzymać to samo.
14. Zamieszczaj od czasu do czasu treści o lżejszej tematyce okraszone zdjęciami.
15. Twórz przyciągające uwagę nagłówki. 
16. Pomyśl o reklamie – jest to niedroga opcja pozwalająca na zwiększenie dotarcia konkretnych treści do precyzyjnie określonej grupy odbiorców.
https://pl-pl.facebook.com

Twitter
1. Określ cele, które chcesz osiągnąć za pomocą twittera. Pozwala on na komentowanie najważniejszych wydarzeń, zajmowanie stanowiska w debacie publicznej.
2. Zacznij od stworzenia profilu: opis swojej działalności, odnośnik do swojej strony www, wybierz ciekawe, rozpoznawalne zdjęcie, które dobrze skomponuje się z całością.
3. Śledź i komentuj tweety osób z autorytetem: dziennikarzy, polityków, aktorów, muzyków, naukowców i organizacji.
4. Śledź profile ważnych instytucji publicznych oraz mediów – bądź na bieżąco.
5. Zwiększaj grupę fanów – wejdź w interakcje z użytkownikami, zadawaj im pytania, odpowiadaj i udostępniaj ich posty. To z kolei zachęci ich do dzielenia się twoimi tweetami 
i pozwoli na poszerzenie grupy odbiorców. 
6. Wyróżnij swoje tweety – miej na uwadze, że „życie” tweeta jest bardzo krótkie (średnio ok. 20 minut), tylko część fanów zobaczy twój post, jeszcze mniej w niego kliknie – dodawaj zatem zdjęcia, retweetuj swoje treści i dodawaj angażujące komentarze.
7. Pamiętaj o używaniu hashtagów # , które naprowadzą zainteresowanych danymi treściami np. #6miesiecy, #badajpiersi
https://twitter.com

Instagram
1. Instagram = zdjęcia. 
Zdjęcia dodaje się korzystając z aplikacji w smartfonie, natomiast posty można przeglądać także na komputerze, format zdjęć to kwadrat. W grudniu 2014 roku Instagram poinformował, że serwis ma ponad 300 mln aktywnych użytkowników (wzrost z 200 mln do 300 mln w ciągu 9 miesięcy). Ponad 70% użytkowników jest spoza USA. Każdego dnia publikowane jest na Instagramie 70 mln zdjęć i video. Dotychczas użytkownicy serwisu opublikowali 30 mld postów. Instagram łączy się też mocno ze światem analogowym: zdjęcia z serwisu można znaleźć m.in.: na kalendarzach, koszulkach, magnesach, torbach. W Polsce powstały takie serwisy jak Instadruk (drukowanie zdjęć z Instagrama w formie plakatów) i Instashirt (koszulki ze zdjęciami z Instagrama). Pojawiły się także specjalne urządzenia do drukowania zdjęć (np. The Instax Printer).
2. Publikuj regularnie.
3. Buduj zainteresowanie – nie wrzucaj zdjęć jedno za drugim.
4. Liczy się nie tylko ilość obserwujących, lecz interakcje i zaangażowanie fanów (lajki i komentarze).
5. Przy publikacji zdjęcia oznaczaj, miejsce gdzie zostało wykonane, co ułatwia znalezienia zdjęcia przez użytkowników.
6. Wstawiaj krótkie filmiki – masz 15 sekund na zwrócenie uwagi.
7. Stosuj hashtagi – krótkie, unikatowe.
8. Organizuj konkursy. Najbardziej skuteczne są te, które angażują uczestników do stworzenia własnych zdjęć lub filmów oraz publikowanie ich przez uczestników z oznaczeniem profilu organizacji oraz hashtagiem kampanii/akcji. Warunkiem udziału w konkursie powinno być również followanie profilu na Instagramie.
9. Warto promować autorów najlepszych zdjęć – repostuj, oznaczaj zdjęcie dnia, tygodnia, miesiąca.
10. Zintegruj Instangrama z innymi portalami społecznościowymi – można go zintegrować z kontaktami z Facebook czy Twitter i w każdej chwili umieszczać swoje zdjęcia na tablicy. Nie jesteśmy ograniczeni jedynie do społeczności użytkowników tej aplikacji.
https://instagram.com

Google+
1. Przygotuj opis swojej organizacji, kontakt, odnośnik do swojej strony www oraz inne kluczowe informacje.
2. Formatuj swoje wpisy w Google+ – stosuj pogrubienia, listy punktowane i numerowane. Pamiętaj o tytułach i podtytułach. Stosuj odstępy, tak aby tekst był czytelny.
3. Tytuły postów powinny być zwięzłe, informatywne oraz zawierać słowa kluczowe.
4. Wyróżniaj posty – dodawaj zdjęcia i hashtagi.
5. Dołącz do społeczności Google+ – włączaj się w dyskusje, komentuj.
https://plus.google.com

Pinterest
1. Pinterest to świat kobiet (80% użytkowniczek tworzy ponad 90% postów), nie sprawdzi się dla każdego. Znajdziesz tu zdjęcia jedzenia, napojów, rękodzieła produktów rzemieślniczych i elementów wystroju wnętrz. 
2. Warto uruchomić serwis tematyczny, który zainteresuje piękną płeć – stwórz opis swojej działalności i zamieść odnośnik do strony www (uwaga! Pinterest jest drugim w kolejności źródłem przekierowywania ruchu na strony www). 
3. Używaj słów kluczowych w nazwach swoich tablic.
4. Poznaj charakterystykę odbiorców i dowiedz się czego szukają na Pintereście. Przyjrzyj się ich gustom, znajdź swój pomysł na zaistnienie.
5. Uwzględniaj sezonowe trendy i twórz bazujące na nich „pinezki“ np. rocznice, święta światowe wydarzenia. 
6. Największa aktywność w serwisie notowana jest wieczorem – weź pod uwagę odpowiedni czas publikacji swoich „pinezek“.
7. Zadbaj o stronę wizualną – wysoka jakość zdjęć jest niezbędna, jeśli pragniesz zwrócić na siebie uwagę użytkowników. 
https://pl.pinterest.com


Pamiętaj, każdy może odnieść sukces w mediach społecznościowych, jednak jak każde narzędzie komunikacji, wymaga wprawy, poznania specyfiki oraz regularnej aktywności – nie zniechęcaj się od razu, na efekty trzeba trochę poczekać. Potraktuj obecność w social media poważnie, staraj się zaprezentować swoją organizację z jak najlepszej strony. Planuj aktywności i publikacje z wyprzedzeniem. Zastanów się ile realnie czasu będziesz w stanie poświęcić budowaniu profilu, może warto podzielić się obowiązkami z innymi członkami zespołu, wspólnie przedyskutować pomysły oraz zaangażować pracowników, członków oraz wolontariuszy do promocji serwisu. Mam nadzieję, że ta publikacja zainspiruje Was do bardziej przemyślanego planowania działań w social media, a także do korzystania z nowych rozwiązań, pomysłów i prostych trików.

Życzę powodzenia i wielu sukcesów w rozwoju waszych portali społecznościowych.


Autor: Beata Ambroziewicz, mgr Zarządzania i Marketingu UW, dyrektor Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz Fundacji Wygrajmy Zdrowie, kontakt: beata.ambroziewicz@pkopo.pl

slot demo
https://jdih.menlhk.go.id/slot-gacor-online/
https://www.oceanic-saunas.eu/rtp-live/
https://majorzeman.eu/slot-demo/
https://www.psychopsy.com/toto-sgp/
https://www.oceanic-saunas.eu/slot-demo/
https://www.rioquente.com.br/slot-demo/
https://www.parcoursmetiers.tv/uploads/slot-demo/
https://chavancentre.org/slot-demo/
https://drift82.com/togelsgp/