Forum

Amazonki.net to pierwszy w Polsce portal społecznościowy dedykowany pacjentkom i ich bliskim. Serwis skupia się wokół tematyki związanej z rakiem piersi. Amazonki.net tworzone są głównie przez kobiety i z myślą o nich.

Amazonki.net łączą w sobie cechy portali edukacyjnych, informacyjnych i społecznościowych. Grupą docelową serwisu są przede wszystkim kobiety (i mężczyźni) w różnym stadium choroby, jak również osoby z ryzykiem zachorowania. Portal skierowany jest także do środowiska zewnętrznego tj. bliskich i krewnych chorych, w tym mężów i parterów, znajomych oraz osób ogólnie zainteresowanych tematyką raka piersi. Użytkownikami mogą być także lekarze specjaliści, jak i lekarze pierwszego kontaktu oraz dziennikarze specjalizujący się w tematyce zdrowotnej.

Amazonki.net to miejsce, gdzie można uzyskać wsparcie w kryzysowej sytuacji, jaką niewątpliwie jest diagnoza choroby nowotworowej i związane z nią kolejne procedury medyczne. Dzięki takiemu miejscu pacjenci mogą przełamać fazę własnego wycofania z życia społecznego, „wrócić do ludzi” i zacząć funkcjonować na nowym dla siebie, jakościowo wyższym poziomie. Warto pamiętać, że „człowiek najpierw umiera społecznie a potem fizycznie”. Bycie wśród ludzi w trudnym momencie swojego życia i choroby pozwala powrócić do życia społecznego, co jest bezcenne w całym przebiegu leczenia –
uważa dr Jerzy Rosiński, psycholog społeczny, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej.


Sieć w odróżnieniu od tzw. reala ma jedną zasadniczą przewagę – pozwala pozostać anonimowym przy jednoczesnym zachowaniu kontaktu z innymi użytkownikami. Taki układ umożliwia bezpośrednie zadawanie kłopotliwych pytań, które w obliczu wciąż aktualnych stereotypów, odbierane są jako wstydliwe. Internet ułatwia także kontrolowanie procesu ujawniania kolejnych informacji o nas samych, co w chorobie nowotworowej odgrywa zasadnicze znaczenie.

Internet sprawia, że łatwiej przełamać lęki związane z własną chorobą. Ta anonimowość pozwala kobietom śmielej mówić o raku piersi i zdobywać więcej informacji dotyczących ich stanu zdrowia. Im więcej wiedzą, tym pewniej się czują, a możliwość poznania osób, które zmierzyły się już z chorobą jest bezcenna. Nie każda z nas czuje się na siłach spotkać się z innymi Amazonkami w realu i to właśnie głównie z myślą o tych kobietach zostały stworzone Amazonki.net
– mówi Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”.


Amazonki.net to de facto pierwszy w Polsce „Facebook” dla pacjentów, ale też nie tylko dla nich. To społeczność internetowa zainteresowana bezpośrednio lub pośrednio tematem raka piersi. Osią portalu jest bogata zwartość merytoryczna, wokół której zbudowano wszelkie elementy społecznościowe. Głównymi zaletami serwisu są właściwa segmentacja treści, dzięki której użytkownik w bardzo krótkim czasie otrzymuje poszukiwane informacje oraz możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami. Użytkownik portalu to osoba zaangażowana, która identyfikuje się z serwisem, co w efekcie skłania go do zajmowania stanowiska w określonych kwestiach, a tym samym do współtworzenia treści portalu i społeczności.


Z badań CBOS opublikowanych w maju br. wynika, że powstawanie wirtualnych społeczności jest jedną z najszybciej rozwijających się form korzystania z internetu. Niemal jedna trzecia ogółu dorosłych Polaków zarejestrowała się w jakimś portalu społecznościowym np. Nasza-Klasa, Facebook, Goldenline . Z kolei badania przeprowadzone przez firmę badawczą Pew Internet & American Life Project dowodzą, że 61% Amerykanów poszukuje informacji dotyczących zdrowia w internecie (e-pacjenci). 60% z nich korzysta z mediów społecznościowych związanych z tą tematyką.


Amazonki.net powstały zaledwie rok po tym, kiedy to w 2004 roku Mark Zukerberg założył w Stanach Zjednoczonych Facebooka, będącego obecnie najbardziej popularnym serwisem społecznościowym na świecie. Twórcą portalu jest obecnie trzydziestotrzyletni Maciej Szpakowski – syn jednej z Amazonek. Poszukując informacji dotyczących raka piersi znalazł tylko te typowo medyczne. Brakowało mu możliwości rozmowy z kobietami, które przeszły leczenie i mogły mu opowiedzieć o osobistych doświadczeniach związanych z chorobą. Wówczas narodził się pomysł stworzenia Amazonek.net – serwisu służącego wymianie wiadomości na temat raka piersi, będącego wsparciem nie tylko dla chorych kobiet, ale także ich rodzin i bliskich. W tym roku Amazonki.net obchodzą piątą rocznicę istnienia. To właśnie specjalnie z tej okazji od ponad roku prowadzono intensywne prace nad nową, rozbudowaną odsłoną serwisu. 


Amazonki.net są internetowym kompendium na temat raka piersi. W serwisie można znaleźć min. najświeższe aktualności związane z nowotworem piersi, bazę wiedzy, w tym „Onkopedię”, listę szpitali i lekarzy wraz z oceną użytkowników, listę klubów Amazonek, liczne artykuły tematyczne. Portal wyposażony jest także w chat, wyszukiwarkę, newsletter oraz forum, które nie pochodzi ze źródeł open source, tylko zostało zbudowane indywidualnie z myślą o serwisie Amazonki.net. W najbliższym czasie zostaną także uruchomione tzw. porady eksperta umożliwiające zadawanie indywidualnych pytań zarówno lekarzom, jak również gościnnie zapraszanym ekspertom innych dziedzin np. mody, kosmetyki, fryzjerstwa etc. Centralnym miejscem portalu dla każdego użytkownika jest jednak jego profil. To właśnie tutaj użytkownik może się przedstawić, zawierać znajomości, obsługiwać swoją skrzynkę pocztową, czy dodawać zdjęcia do galerii. Każdy profil może być komentowany przez innych użytkowników. Kluczowe funkcje profilu to min. moja przystań, moje dane kontaktowe, moi znajomi, wydarzenia, moja galeria, poczta.

„To naprawdę fantastyczne, że rewolucja, którą w ostatnich latach obserwujemy w komunikacji, ma także swoje implikacje dla pacjentów. Serwisy społecznościowe pełnią wiele ról, jednak wydaje się, że właśnie w kontekście osób chorych mają one zasadnicze znaczenie. Oferują wsparcie psychiczne i zrozumienie osób, które znalazły się w podobnej sytuacji. Amazonki.net mają jeszcze tę dodatkową przewagę, iż są pewnego rodzaju internetowym kompendium wiedzy. W serwisie można znaleźć wiele użytecznych informacji min. na temat nowoczesnych metod leczenia. Dzięki temu pacjent staje się bardziej świadomy i wyedukowany. W konsekwencji podczas wizyty u lekarza nie boi się rozmawiać na temat swojego problemu zdrowotnego”
– mówi dr n. med. Agnieszka Jagiełło – Gruszfeld, specjalista onkologii klinicznej, Klinika Nowotworów Piersi, Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie.

slot demo
https://jdih.menlhk.go.id/slot-gacor-online/
https://www.oceanic-saunas.eu/rtp-live/
https://majorzeman.eu/slot-demo/
https://www.psychopsy.com/toto-sgp/
https://www.oceanic-saunas.eu/slot-demo/
https://www.rioquente.com.br/slot-demo/
https://www.parcoursmetiers.tv/uploads/slot-demo/
https://chavancentre.org/slot-demo/
https://drift82.com/togelsgp/